Zdrowie poprzez architekturę i design w dobie COVID-19. Schüco w medycznym projekcie badawczym


2020-04-16
Na całym świecie trwa walka z wirusem SARS-CoV-2, w której pierwszoplanową rolę odgrywa personel medyczny.

Za kulisami rozgrywa się jednak kolejna batalia, która będzie mieć kluczowe znaczenie dla leczenia chorych na przyszłość. Oprócz biochemików i specjalistów od chorób zakaźnych biorą w niej teraz udział także architekci.

Pandemia COVID-19 uświadomiła wielu z nas, że chorobotwórcze drobnoustroje mogą bardzo szybko spowodować kryzysy gospodarczo-społeczne na dużą skalę i to również w rozwiniętych państwach. Nowy wirus nie jest pierwszym takim zjawiskiem i jak podkreślają specjaliści, nie ostatnim. Co jakiś czas pojawiają się kolejne, nieznane wcześniej zagrożenia epidemiologiczne. Niekiedy ogniskami nowych zachorowań stają się szpitale i kliniki, gdzie trafiają pacjenci. Rozprzestrzenianie się groźnych drobnoustrojów to problem obecny już od jakiegoś czasu w wielu placówkach na całym świecie. W ramach niemieckiego projektu KARMIN prowadzone są badania nad stworzeniem dwuosobowych pokoi szpitalnych na oddziałach zakaźnych, które zminimalizują przenoszenie m.in. lekoopornych bakterii między pacjentami. Inicjatywa została stworzona przez finansowane ze środków Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań konsorcjum InfectControl2020. Tworzą je komercyjne przedsiębiorstwa we współpracy ze środowiskami akademickimi. Wśród nich jest firma Schüco, która dostarcza okna aluminiowe ze specjalnymi antybakteryjnymi klamkami.

Po pierwsze – zadbać o organizację

W zamkniętych pomieszczeniach szpitalnych chorobotwórcze drobnoustroje mogą przenosić się bardzo szybko, szczególnie jeśli w każdej z sal przebywa po kilka osób. Z tego powodu wymaga się izolowania pacjentów zainfekowanych np. lekoopornymi bakteriami i umieszczania ich w oddzielnych pomieszczeniach. Utrzymywanie jednołóżkowych pokoi jest jednak niepraktycznym rozwiązaniem, które wiąże się z podwyższonymi kosztami dla szpitali. Stworzona w ramach projektu KARMIN prototypowa sala szpitalna ma za zadanie pokazać, w jaki sposób poprzez architekturę można poprawić higienę w tego typu placówkach i sprawdzić, czy także w ramach dwuosobowych pokoi można skutecznie chronić pacjentów przed zarażaniem się. Projektem kieruje dr Wolfgang Sunder z Instytutu Budownictwa Przemysłowego i Projektowania Konstrukcji na Uniwersytecie Technicznym w Braunschweig.

- Architektura i design mogą w kluczowy sposób przyczynić się do poprawy higieny w szpitalach, jeśli w procesie projektowania i zarządzania nimi uwzględnimy strukturalną ochronę przed infekcjami – podkreśla dr Sunder.

Bezpieczne leczenie pacjentów w pokojach dwuosobowych mogłoby pozwolić na zmianę przeznaczenia wielu pomieszczeń i zachować sprawdzone procedury operacyjne.

Antybakteryjne klamki okienne Schüco


Firma Schüco wsparła projekt badawczy w fazie planowania i optymalizacji, opracowując produkty dostosowane do jego potrzeb. W szpitalnej sali przyszłości zastosowano aluminiowe okna z ukrytym skrzydłem w systemie blokowym Schüco AWS 75 BS.HI+. Jedno z nich zostało zaprojektowane jako rozwierne z ogranicznikiem rozwarcia sterowanym w klamce, zaś drugie – jako uchylno-rozwierne z mechanizmami ułatwiającymi obsługę. Kluczowym rozwiązaniem w obydwu tych przypadkach są antybakteryjne klamki Schüco z powłokami SmartActive. Efekt przeciwdziałania rozwojowi mikrobów zapewniają zawarte w powłokach wykończeniowych klamek cząsteczki czystego mikrosrebra. Wszelkie drobnoustroje, które znajdą się na ich powierzchniach giną i nie mogą dalej się namnażać. Mikrosrebro stosowane przez firmę Schüco nie zawiera nanocząsteczek, które mogłyby przenikać przez ludzką skórę, dlatego są zupełnie bezpieczne dla zdrowia. Pierwszy prototyp pomieszczenia powstał w siedzibie jednej z firm biorących udział w przedsięwzięciu. Drugi ma zostać ukończony w październiku 2020 roku w szpitalu Charité w Berlinie, gdzie zostanie zaprezentowany na międzynarodową skalę podczas Światowego Szczytu Zdrowia, który odbędzie się pod patronatem kanclerz Angeli Merkel, francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona i Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – Tedrosa Adhanom Ghebreyesusa.


Dwuosobowe pokoje z oddzielnymi pomieszczeniami sanitarnymi mają być alternatywą dla jednoosobowych izolatoriów w szpitalach
Fot. IIKE / Tom Bauer 2020


W projekcie zastosowano okna Schüco AWS 75 BS.HI z klamkami pokrytymi antybakteryjnymi powłokami SmartActive
Fot. IIKE / Tom Bauer 2020


Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl



Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld rozwija i sprzedaje systemy okienne, drzwiowe i fasadowe. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 5400 osób zatrudnionych na całym świecie. Jako specjalista od powłok budynków o charakterze mieszkaniowym i komercyjnym, Schüco oferuje, oprócz innowacyjnych produktów, także doradztwo i rozwiązania cyfrowe na każdym etapie procesu budowlanego – od pomysłu i wzornictwa aż po wykonawstwo i montaż. Z firmą Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2018 roku obrót w wysokości 1,670 miliarda euro. Więcej informacji na stronie
www.schueco.pl


Schüco International Polska
press box

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl