Szpital na miarę XXI wieku z multimedialną szkołą w Poznaniu


Szpital na miarę XXI wieku z multimedialną szkołą w Poznaniu
2022-08-23
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu to pierwsza w regionie placówka ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym dla najmłodszych. 9 oddziałów, z pojedynczymi salami, może przyjąć 350 małych pacjentów wraz z opiekunami.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem to nowy i bardzo ważny punkt na medycznej mapie Polski. To pierwsza w regionie placówka ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym dla najmłodszych. Powierzchnia użytkowa siedmiokondygnacyjnego budynku wynosi 30 tys. m2 , na których zorganizowano 9 oddziałów, z pojedynczymi salami – zdolnymi przyjąć 350 małych pacjentów wraz z opiekunami. Inwestycja pochłonęła 460 mln złotych z czego prawie 240 mln zł pochodziło ze wsparcia unijnego, zaś pozostała część z finansowania rządowego i budżetu województwa.

Obiekt podzielono na dwie części połączone klatką schodową i windami. W jednej zorganizowano sale dla małych pacjentów, zaś w drugiej mieszczą się oddziały diagnostyczno- ratunkowo-zabiegowe. W obiekcie został zorganizowany bardzo nowoczesny blok operacyjny z pięcioma salami, a także laboratorium, kantyna, kuchnia oraz szkoła.

W szpitalu pediatrycznym szkoła jest niezbędna. Ta w SPZOZ nad Matką i Dzieckiem została znakomicie zorganizowana i wyposażona w projektory, elektryczne ekrany oraz 9 monitorów interaktywnych Newline RS+, z których korzysta bardzo kreatywna i doświadczona kadra nauczycielska z Zespołu Szkół Specjalnych nr 108 z Poznania.

Na pięciu kondygnacjach wielkopolskiego SPZOZ zaaranżowano dziewięć klas. W czterech salach, w których pracują małe dzieci monitory zostały nisko zawieszone tak, aby maluchy mogły wygodnie korzystać z urządzeń. W pozostałych klasach monitory zainstalowano na wysokości 100 centymetrów.

Integracją systemów AV zajęła się firma SLX Sp. z o.o., która od ponad 17 lat realizuje tego typu projekty na terenie całego kraju i jako jedyna w kraju jest członkiem elitarnego stowarzyszenia PSNI. Stowarzyszenie to skupia liderów branży AV na całym świecie.

„Organizacja przestrzeni przeznaczonej dla szkoły w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem została bardzo dobrze przemyślana. – informuje Tomasz Nowak, specjalista ds. systemów audiowizualnych w firmie SLX  Sp. z o.o. – Nie mam tu na myśli tylko wytycznych dotyczących wysokości montażowej, ale również w kontekście elastyczności jeśli chodzi np. o wielkość pomieszczenia. W przypadku, gdy do danej sali, w jednej grupie wiekowej trafi większa liczba dzieci – wówczas nauczyciel może połączyć dwa pomieszczenia i w ten sposób stworzyć większą przestrzeń”.

Nauczanie w szpitalu odbywa się w sposób specyficzny. Należy dostosować metody i treści do stanu pacjentów pamiętając, że muszą oni mieć też siłę na walkę z chorobą. Wymaga to wyjątkowych kompetencji, cierpliwości i empatii. Ważny jest też sposób prowadzenia zajęć. Atrakcyjne, multimedialne lekcje pozwalają na oderwanie się od rzeczywistości i zajęcie myśli innymi zagadnieniami.  

Mali pacjenci korzystają z 65-calowych monitorów interaktywnych Newline RS+.  To urządzenia
z Android 8 - wyświetlające obraz o rozdzielczości 4K z częstotliwością odświeżania 60Hz – co gwarantuje płynną i szybką pracę.  Jak przystało na monitory Newline urządzenia rozpoznają gesty, tak dobrze znane użytkownikom smartfonów – powiększanie, pomniejszanie czy przesuwanie. Można pisać rysikiem i zaraz zmazywać dłonią – niczego nie przełączając – prosto i intuicyjnie, ponieważ monitor rozpoznaje pisak i gesty. Pełna kompatybilność z Office 365 czyli także narzędziem Windows Ink – daje swobodę użytkowania bez wcześniejszego przygotowania i szkoleń. Istotne treści można zaznaczać na dokumentach i na wideo, a także korzystać z białej tablicy, która nigdy się nie kończy. Do dyspozycji są również ekrany w kratkę, linię czy pięciolinię.

„Po pierwszych tygodniach korzystania z monitora multimedialnego mogę stwierdzić, że ułatwia on szybki dostęp do różnorodnych treści internetowych i daje możliwość ich prezentacji uczniom na dużym ekranie.” – informuje Beata Marchlik, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i plastyki w Zespole Szkół nr 108 w Poznaniu -  „Szczególnie wykorzystywane przeze mnie są krótkie inscenizacje, bajki i piosenki. W zasięgu ręki są też zasoby muzeów i galerii,

a prace artystów można oglądać w dużym rozmiarze, a nawet w powiększeniu. Dostęp do Internetu na dużym monitorze jest kanałem do wyszukiwania łamigłówek jako formy uatrakcyjnienia zajęć i wspólnej zabawy. Ekran służy też jako tablica do zapisywania ważnych informacji przy jednoczesnej pracy dwojga uczniów lub dwóch grup przy zastosowaniu canvy. Opcja dzielenia ekranu jest szczególnie przydatna przy realizacji lekcji na różnych poziomach edukacyjnych i różnicowania zadań. Uczniowie bardzo chętnie angażują się w ćwiczenia, które można wykonać na monitorze interaktywnym. Monitor ma specyficzne zastosowanie do twórczości plastycznej. Daje namiastkę malowania w pionie podobnie, jak na sztaludze. Wiele zastosowań monitora jest jeszcze do odkrycia przed mną, ale to, co wdrożyłam, już jest satysfakcjonujące.”

Wszystkie monitory w SPZOZ są podłączone do Internetu i nauczyciele mogą swobodnie z niego korzystać. Mają również do dyspozycji narzędzia do bezprzewodowego udostępniania treści – Newline Cast i Newline Broadcast. Dzięki Newline Cast można bezprzewodowo wyświetlać zawartość własnego urządzenia mobilnego na monitorze  - zdjęcia, wideo czy grafiki, albo strony internetowe – za pomocą jednego kliknięcia można pokazać wszystkim w sali. Można również przesłać widok z monitora do dzieci, które nie mogły pojawić się w klasie – korzystając z funkcji Newline Broadcast.  W ten sposób prezentacje może śledzić nawet 200 dzieci nieobecnych w sali lekcyjnej. To pomysł na pokazanie prezentacji, przekazanie zadań do wykonania czy zapoznanie z najbliższymi wydarzeniami.  

Obsługę techniczną administratorom systemu ułatwia Newline Display Management Plus, który pozwala na zdalne zarządzanie grupą monitorów przez dedykowany portal internetowy.

„Ciążyła na nas niemała odpowiedzialność. Zakres był dość szeroki. Oprócz monitorów interaktywnych instalowaliśmy również takie urządzenia jak projektory, ekrany i konsole  - tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że wszystko przebiegło zgodnie z planem. Wielkopolska potrzebowała takiego obiektu – nowoczesnego, dostosowanego do potrzeb małych pacjentów, w którym mogą wracać do zdrowia, korzystając z pomocy dydaktycznych na miarę XXI wieku.”- podsumowuje Tomasz Nowak, specjalista ds. systemów audiowizualnych, SLX  Sp. z o.o.

Więcej o Newline - https://newline.solutions/
FBhttps://www.facebook.com/NewlinePolska/

Więcej o SLXhttps://www.slx.pl/ 

Nadesłał:

INDALO

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl