"stomaCAFE" tym razem w Bydgoszczy!


"stomaCAFE" tym razem w Bydgoszczy!
2019-02-25
W ramach trwającej kampanii społecznej „Stomia – symbol zwycięstwa”, Fundacja Stomalife zaprasza na pierwsze spotkanie przy kawie już 26 lutego do kawiarni ZaPaŁka w Bydgoszczy, podczas którego każdy może dowiedzieć się więcej na temat stomii.

W ramach trwającej kampanii społecznej „Stomia – symbol zwycięstwa”, Fundacja Stomalife zaprasza na drugie spotkanie z cyklu „stomaCAFE”, podczas których każdy, kto chce dowiedzieć się więcej na temat stomii może to zrobić w nieformalnej atmosferze przy kawie. Spotkanie odbędzie się już 26 lutego 2019 r., w godz. 16.00-19.00 w kawiarni ZaPaŁka przy ul. Długiej 33 w Bydgoszczy. 

Stomia to chirurgicznie wytworzone połączenie części jelita z powierzchnią brzucha, które umożliwia wypróżnianie się do specjalnego worka stomijnego. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 50 tysięcy osób z wyłonioną stomią, a liczba ta sukcesywnie rośnie.  Pomimo tego, iż problem może dotyczyć każdego, jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Fundacji STOMAlife we wrześniu 2018 roku, Polacy nadal nie do końca wiedzą czym jest stomia (zaledwie 25% ma prawidłowe skojarzenia z tym terminem), a w ich świadomości funkcjonuje wiele mitów na ten temat. Niestety, niewiedza może powodować lęk oraz odrzucenie. A jak pokazują wcześniejsze badania, w obawie przed odrzuceniem społecznym, ponad 70% stomików wycofuje się w jakimś stopniu z życia społecznego po operacji wyłonienia stomii.

 „Pierwsze spotkanie z cyklu stomaCAFE zorganizowaliśmy w styczniu w Warszawie. Nasza inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Dołączyła do nas spora grupa stomików, która mogła wymienić się doświadczeniami. To ważne, żeby organizować tego typu spotkania, które pokazują, że stomia nie musi być tematem tabu, a stomicy nie są pozostawieni sami sobie i mogą liczyć na wsparcie.” – mówi Magda Piegat z Fundacji STOMAlife. „StomaCAFE to spotkanie nie tylko dla osób ze stomią. Może w nim wziąć udział każdy, kto chce dowiedzieć się czegoś na jej temat i jednocześnie poznać cudownych ludzi, którzy udowadniają, że ze stomią można normalnie żyć.” – dodaje.

„StomaCAFE” będzie miała otwarty i nieformalny charakter. Każdy kto w godzinach 16-19 dołączy do spotkania w kawiarni ZaPaŁka przy ul. Długiej 33 w Bydgoszczy, będzie mógł się napić kawy i porozmawiać z Fundacją i stomikami na temat życia ze stomią i nie tylko.

„Ponad 63% pytanych Polaków deklaruje brak akceptacji obecności stomików na basenie. A my wiemy, że jeśli zdrowie im na to pozwala, nie ma najmniejszych przeciwwskazań, żeby mieli z niego nie korzystać. Prawie 1/3 Polaków uważa, ze stomia wydziela nieprzyjemny zapach. Tymczasem worki stomijne posiadają specjalne filtry zapachowe i są na tyle technologicznie zaawansowane, że się to po prostu nie zdarza. ” – komentuje Magda Piegat. I dodaje „Jeśli uda nam się obalić te mity i uprzedzenia to życie ponad 50 tysięcy ludzi stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Dlatego serdecznie wszystkich zapraszamy na kawę do stomaCAFE”.

Nadesłał:

LBR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl