Pytanie na lato: jak fototyp skóry wpływa na opaleniznę?


Pytanie na lato: jak fototyp skóry wpływa na opaleniznę?
2021-07-19
Lato w pełni, zapraszamy więc na cykl pt. „Pytanie na lato”, w ramach którego będziemy przedstawiać informacje i różnorodne ciekawostki związane z wpływem słońca na organizm człowieka.

Eksperci  z Polskiego Związku Solaryjnego: Dominik Wrzos i Paweł Grabowski będą wyjaśniać zjawiska, rozwiewać wątpliwości i ujawniać fakty, które warto poznać, by bezpiecznie korzystać z letniego słońca. Dziś nasi eksperci odpowiedzą na pytanie, jak fototyp skóry wpływa na opaleniznę.


Czym jest fototyp skóry?

Dominik Wrzos z Polskiego Związku  Solaryjego opowiada – w dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że fototyp określa typ naszej karnacji, a także informuje o wrażliwości i podatności naszej skóry na opalanie lub na oparzenia słoneczne. To od rodzaju fototypu zależy poziom produkcji melaniny – pigmentu w organizmie człowieka odpowiadającego za barwę skóry, koloru oczu oraz włosów. Głównym zadaniem tego barwnika jest osłona komórek skóry przed rakotwórczym działaniem promieniowania ultrafioletowego i jonizującego.

Zgodnie z klasyfikacją amerykańskiego dermatologa Thomasa B. Fitzpatrick, który w 1975 r. przeprowadził badania, dotyczące wpływu słońca na organizm człowieka, wyróżniamy sześć fototypów skóry, z których trzy występują powszechnie u mieszkańców Polski (fototyp czwarty występuje rzadk, a częściej spotykany jest na południu Europy). Warto przedstawić teraz cechy każdego z nich.

 

Fototyp 1 – celtycki

       skóra jasna / blada / o odcieniu różowym

       skóra skłonna do podrażnień, narażona na zaczerwienienia

       włosy jasny blond / rude

       oczy jasnoniebieskie / piwne / zielone

       duża ilość piegów

       niewielka ilość melaniny w skórze

Osoby posiadające ten fototyp łatwo ulegają słonecznym poparzeniom, a ich skóra nie zbrązowieje, czyli właściwie jest niezdolna do opalania.

Zalecenia:

       unikanie słońca

       używanie kremów z filtrem SPF 50+

       unikanie solariów

 

Fototyp 2 - północnoeuropejski

       skóra jasna o odcieniu mlecznym

       oczy zielone / niebieskie /piwne

       włosy blond,  lub jasnobrązowe

       Skłonność do występowania piegów

U osób z fototypem nr 2 występuje duża skłonność do oparzeń oraz szansa na niewielką opaleniznę.

Osoby o tym fototypie muszą ostrożnie korzystać ze słońca a na brązowienie skóry muszą poczekać dłuższy czas.

Zalecenia:

       używanie kremów z filtrem SPF 50, a minimum SPF 30

       ostrożne korzystanie ze słońca i solariów (minimalny czas seansu)

 

Fototyp 3 - środkowoeuropejski

       lekko śniada karnacja

       oczy szare lub piwne

       włosy ciemny blond lub brązowe

       rzadko występujące piegi

Reprezentanci fototypu nr 3 opalają się bez trudu, a ich skóra pod wpływem słońca przybiera stosunkowo ciemny, brązowy lub oliwkowy odcień. 

Zalecenia:

       używanie kremu z filtrem SPF 30 lub SPF 20

       możliwość regularnego korzystanie z solariów, ale uwaga:  przy pierwszym seansie zaleca się ograniczenie do minimalnego czasu w celu sprawdzenia reakcji skóry

       unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce

 

Fototyp 4 - południowoeuropejski

       śniada karnacja

       oczy ciemnobrązowe

       brak skłonności do piegów 

       wysoka odporność własna na poparzenia

Zalecenia:

       nawet nieduża dawka słońca wywołuje pigmentację i silne brązowienie skóry

       używanie kremu z filtrem SPF 4-8

       możliwość korzystania z solarium bez ograniczeń, według zaleceń obsługi solarium

 

Po co znać swój fototyp?

Paweł Grabowski z Polskiego Związku Solaryjnego wyjaśnia – ekspozycja ciała na słońce niesie za sobą wiele korzyści dla naszego organizmu: m.in.: poprawia samopoczucie, powoduje wzrost poziomu witaminy D3 oraz przynosi ulgę w walce z bólami reumatycznymi. Trzeba jednak używać słońca z umiarem. Co to znaczy? Poziom umiaru nie jest taki sam dla wszystkich. Inaczej może korzystać ze słońca osoba o śniadej karnacji, a inaczej o bardzo jasnej. Znając swój fototyp skóry, będziemy w stanie lepiej ochronić się przed słońcem, a także przewidzieć reakcję naszej skóry na działanie promieni słonecznych. Będziemy też wiedzieć, jaką wybrać strategię przygotowawczą do sezonu letniego, jak dobrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny oraz jak często i długo korzystać z takich rozwiązań jak solaria.

  PZS. Polski Związek Solaryjny to organizacja działająca na rzecz polskich solariów, ochrony ich interesów oraz wprowadzenia regulacji, podnoszących jakość usług. Związek dąży do wdrożenia jasnej regulacji prawnej oraz sytuacji, by każde łóżko solaryjne w kraju spełniało wymogi bezpieczeństwa. Pozostałe cele statutowe związku to m.in. poprawa wizerunku branży solaryjnej poprzez wdrażanie programów edukacyjnych i informacyjnych, integracja wewnętrzna branży solaryjnej na terenie Polski oraz ochrona praw pracodawców tego sektora.

Nadesłał:

Jakub Gniadzik

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl