Problemy ze słuchem w młodym wieku – czy to możliwe?


Problemy ze słuchem w młodym wieku – czy to możliwe?
2020-06-28
Wiele osób, szczególnie tych w młodym wieku, nie zdaje sobie sprawy z tego, że problemy ze słuchem można mieć niezależnie od tego, ile lat się już przeżyło. Wpływ na to ma wiele czynników, a jednym z głównych jest to, że żyjemy w czasach pełnych hałasu.

Jesteśmy przebodźcowani i stale narażeni na głośne dźwięki. Jak zweryfikować czy występuje u nas zaburzenie słuchu? Czy da się uniknąć ubytku słuchu?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Najczęstsze przyczyny ubytku słuchu u młodych ludzi

Wszechobecny hałas to jeden z głównych powodów zaburzeń słuchu u młodzieży. Ale nie jedyny. W wielu przypadkach niestety szkodzimy sobie sami. Wiele złych nawyków i nieodpowiedzialne zachowanie mają ogromny wpływ na ubytek słuchu u młodzieży. Do najczęstszych przyczyn należą między innymi:

  1. bagatelizowanie objawów – młode osoby, które zauważą pierwsze symptomy utraty słuchu bardzo często nie traktują ich poważnie. Zwykle, gdy stan jest już poważny, a dolegliwości wyjątkowo dokuczliwe lub niepokojące, to dopiero młodzi ludzie decydują się na wizytę u laryngologa czy protetyka. A wystarczy wykonać prosty, wstępny test, dostępny na przykład na stronie internetowej www.geers.pl, by dowiedzieć się, czy mamy zaburzenia słuchu lub udać się na bezpłatne badania, które są bardzo często oferowane przez różnorodne placówki medyczne;
  2. unikanie nakrycia głowy – młodość rządzi się swoimi prawami i bardzo często wszelkie nieodpowiedzialne zachowania znajdują wyraz w schorzeniach w późniejszym wieku. Wiele młodych dziewczyn i chłopców jak ognia unika noszenia nakrycia głowy. Jedni twierdzą, że im nie pasuje, inni, że psuje im fryzurę, jeszcze inni, że jest to po prostu niewygodne. Niestety, skutki takich decyzji mogą być opłakane. Najgorszym scenariuszem jest całkowita utrata słuchu wynikająca z powikłań poinfekcyjnych. Wiele osób nie chroni także swojej głowy po wyjściu z basenu, sauny, sądząc, że ich to zahartuje. To również może przyczynić się do ubytku słuchu;
  3. słuchanie zbyt głośnej muzyki – nie jest to mitem. Słuchanie głośnej muzyki, oglądanie programów telewizyjnych tak, że musimy przekrzykiwać się z domownikami, negatywnie wpływa na słuch. Podobnie rzecz się ma ze słuchaniem utworów przez słuchawki i częstym uczestnictwem na koncertach i w lokalach, w których poziom dźwięków przekracza dopuszczalne normy;
  4. nieodpowiednia higiena – większość osób, nie tylko w nastoletnim wieku, niewłaściwie czyści uszy. Patyczki higieniczne zdecydowanie nie powinny nam do tego służyć. O wiele lepszym rozwiązaniem jest używanie specjalistycznych preparatów, które delikatnie i nieinwazyjnie oczyszczają przewody słuchowe z woskowiny. Zbyt mocne, intensywne oczyszczanie uszu za pomocą patyczka prowadzi nie tylko do zaburzeń słuchu przez to, że w ten sposób przesuwany jest korek woskowinowy w głąb przewodu usznego, ale także skutkować może przebiciem błony bębenkowej i w konsekwencji ubytkiem słuchu.  


Czy da się uniknąć zaburzeń słuchu?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: w zdecydowanej większości przypadków tak. Aby uniknąć zaburzeń słuchu nie trzeba diametralnie zmieniać swoich nawyków i zachowań, ale warto wprowadzić drobne acz znaczące innowacje. Nie trzeba rezygnować ze wszystkich przyjemności, takich jak słuchanie ulubionych utworów przez słuchawki podczas joggingu czy w trakcie pokonywania drogi do szkoły. Wystarczy nieco przyciszyć muzykę. Nie trzeba rezygnować z chodzenia na koncerty wybitnego artysty. Wystarczy zaopatrzyć się w niewielkie stopery, które zmieszczą się w każdej kieszeni, portfelu, torebce, plecaku. Nie trzeba pozbywać się z domu telewizora czy radia. Wystarczy wyregulować poziom głośności nadawania. Dla dobra naszych uszu warto także dać sobie chwilę ukojenia, spokoju w ciągu dnia. We własnych czterech ścianach można pozwolić sobie na odpoczynek w absolutnej ciszy. Nie tylko ukoi to nasz słuch, ale także nerwy i pozytywnie wpłynie na ogólne samopoczucie.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl