2019-10-08
Jesień i zima to czas, gdy infekcje górnych dróg oddechowych towarzyszą nam prawie bez przerwy. A w naszym klimacie przeziębienie często występuje razem z zapaleniem zatok.
To bardzo częsta przypadłość – szacuje się, że prawie połowa Polaków przeszła przynajmniej jedno ostre zapalenie zatok, które u części z nich przerodziło się zapalenie przewlekłe. W jednym i drugim przypadku chorobie towarzyszy dokuczliwy ból głowy, oczu, czasem szczęki, często również gorączka. Jeśli zaobserwujemy pierwsze objawy, warto zastosować kilka sposób, które pomogą nam przetrwać, ale też koniecznie trzeba umówić się do lekarza.
Sposób nr 1 – inhalacje i nawilżanie
Inhalacje to prosta i dość skuteczna metoda radzenia sobie z chorymi zatokami. Nie trzeba mieć specjalnego nebulizatora, wystarczy miska z gorącą wodą i ręcznik. Do wody możemy wsypać sól, wlać napary z ziół, takich jak rumianek, mięta pieprzowa czy tymianek lub dodać olejki eteryczne, na przykład migdałowy, sosnowy lub eukaliptusowy. Inhalacje mają na celu udrożnienie dróg oddechowych i trzeba je stosować systematycznie – najlepiej trzy razy dziennie przez 5-7 dni.
Aby wzmocnić działanie inhalacji nie wolno zapominać o nawilżaniu organizmu – półtora litra wody to absolutne minimum. Inną istotną kwestią jest nawilżanie pomieszczeń – jest to szczególnie ważne w okresie grzewczym, gdy włączone są kaloryfery. Powietrze wtedy jest bardzo przesuszone, warto więc rozważyć zakup nawilżacza lub chociażby kłaść co wieczór mokre ręczniki na grzejniki.
Sposób nr 2 – ciepłe okłady
Do wykonania okładów idealnie nadaje się sól. Podgrzewamy ją w piekarniku, na patelni lub w mikrofalówce, ale pilnujemy, żeby temperatura nie przekroczyła 60 stopni Celsjusza. Po podgrzaniu przesypujemy ją ostrożnie do woreczka – najlepiej z tkaniny naturalniej. Przed położeniem okładu trzeba upewnić się, że sól nie jest zbyt gorąca. Okłady z soli najlepiej sprawdzają się przy bólach umiejscowionych u nasady nosa, na czole i na policzkach.
Sposób nr 3 – masaż i nacieranie
Masaż to sposób do zastosowania pod prysznicem – w trakcie kąpieli trzeba masować strumieniem ciepłej wody okolice zatok. Ta metoda nie tylko pomaga w pozbyciu się zalegającej wydzieliny, ale również zmniejsza ból. Po takiej kąpieli warto wymasowane miejsca natrzeć maść kamforową.
Sposób nr 4 – picie ziół
Na problemy z zatokami pomocne jest picie naparu z lipy. Sprawdzi się również tak zwana zimowa herbatka – z malinami, cynamonem, świeżym imbirem i miodem – nie tylko ma działanie rozgrzewające, ale również udrażnia drogi oddechowe.
Sposób nr 5 – leki prosto z apteki
Domowym sposobom powinno towarzyszyć leczenie objawowe – najlepiej lekiem, który jednocześnie będzie udrażniał nos i zatoki, zmniejszał obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny, a także działał przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Takim lekiem jest nowy na rynku Apselan Plus, w którego składzie znajduje się iburofen i pseudoefedryna.
Nadesłał:
Agencja PR
http://agencjapr.pl
|
|