Jak dbać o busa z wypożyczalni?


Jak dbać o busa z wypożyczalni?
2019-09-29
Na co dzień wykonujesz pracę kierowcy zawodowego? Kierujesz samochodem dostawczym o wadze do 3,5 tony? Od czasu do czasu Twoje auto ląduje w serwisie, a Ty musisz się poruszać samochodem zastępczym?

Wynajem busów pozwala Ci zapewnić auto zastępcze, dzięki któremu będziesz mógł kontynuować swoją pracę bez problemów i przestojów. Kiedy jednak zasiądziesz za kierownicą takiego samochodu, warto wiedzieć jak go użytkować. I o ile sam sposób kierowania busem niewiele się różni od Twojego samochodu, tak mogą pojawić się pewne rozbieżności w innych kwestiach.

 

Limit kilometrów w busie z wypożyczalni

 

Jeżeli wypożyczasz busa do pracy, zwróć uwagę czy Twoja wypożyczalnia nie stosuje limitu kilometrów. Jest to częsta praktyka, która ma na celu ograniczyć nadmierne zużycie samochodu w trakcie jego eksploatacji. Jeżeli busem wyruszasz w trasę na drugi koniec kraju, mając do pokonania w ciągu jednego dnia ponad 600 km, powinieneś wybrać wypożyczalnię, która stosuje wysokie limity. W wielu przypadkach średni limit kilometrów dla busów osobowych wynosi 300, a dostawczych 600. Zaplanuj wcześniej trasę przejazdu, sprawdź ilość kilometrów do pokonania i upewnij się, że zmieścisz się w narzuconym limicie. Co się stanie jeśli go przekroczysz? Wypożyczalnia ma wówczas prawo obciążyć Cię dodatkową opłatą za każdy kilometr ponad limit. Wysokość stawki powinieneś poznać wcześniej. Pamiętaj również o tym, że dzienny limit kilometrów sumuje się. Jeżeli masz zatem do pokonania trasę 900 km, a dzienny limit wynosi 300, to korzystniej może być wynająć busa na 3 dni zamiast 2 i nie płacić wysokich opłat za dodatkowe kilometry.

 

Kolizja drogowa nie z Twojej winy – wzywaj policję

 

Kolejna sprawa dotyczy zachowania po zdarzeniu drogowym, którego nie jesteś sprawcą. Jeśli wjedzie w Ciebie inny samochód, nie powinieneś załatwiać sprawy polubownie, czyli poprzez spisanie oświadczenia. Pamiętaj że uszkodzony został samochód, którego nie Ty jesteś właścicielem. Tym samym jesteś zobligowany do tego, aby stosować się do wytycznych prawowitego właściciela, którym jest wypożyczalnia. Aby móc bez żadnych komplikacji uzyskać odszkodowanie, na miejsce zdarzenia powinieneś wezwać policję. Nie ulegaj prośbom i namowom, aby tę sprawę załatwić spisaniem oświadczenia. W przypadku problemem z uzyskaniem odszkodowania od sprawcy, wypożyczalnia busów będzie mogła od Ciebie dochodzić pokrycia kosztów naprawy. Na pewno nie chcesz mieć problemów z tego tytuły i płacić kilku tysięcy złotych za naprawienie auta, które zostało uszkodzone przez kogoś innego.

 

Dbaj o samochód jak o swój

 

Nieważne jest to, że poruszasz się samochodem nie swoim. Również to że płacisz za wynajem, nie uprawnia Cię do tego aby traktować busa bez zachowania ostrożności i szacunku. Korzystaj z niego tak, jakby to był Twój własny samochód. Stosuj rozważny styl jazdy, staraj się unikać wjeżdżania w dziury na drodze i wysokie krawężniki, a także dąż do ograniczania ewentualnych uszkodzeń i awarii, które mogą pojawić się podczas użytkowania samochodu.

 

Źródło: https://www.ckcorp.auto.pl

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl