APTECZKA DOMOWEGO ZWIERZAKA. CO POWINNO SIĘ W NIEJ ZNAJDOWAĆ?


APTECZKA DOMOWEGO ZWIERZAKA. CO POWINNO SIĘ W NIEJ ZNAJDOWAĆ?
2020-10-26
Właściciele zwierząt domowych i osoby dopiero myślące o nowym członku rodziny powinny zawczasu pomyśleć o konsekwencjach zbyt żywiołowych zabaw i codziennych zagrożeniach. Przygotowany poradnik pozwoli łatwo skompletować podstawowy zestaw pierwszej pomocy.

Naszym zwierzakom grożą podobne urazy, które zdarzają się również nam. Najpopularniejsze są zatrucia pokarmowe, skaleczenia lub uszkodzenia stawów, użądlenia przez owady i reakcje alergiczne. Ze względu na swój żywiołowy temperament i chęć do zabawy, naszym pupilom nawet w bezpiecznym domu grożą sytuacje, które będą wymagać zastosowania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej.

Wygodna forma apteczki pozwoli nam zabrać ją ze sobą w podróż, lub trzymać w samochodzie. Ważne, żeby produkty przeznaczone dla zwierząt były wyraźnie oddzielone od lekarstw pozostałych domowników. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o skompletowaniu zupełnie nowego zestawu dla naszego czworonoga.

Co powinno znaleźć się w apteczce?

Proszek tamujący krwawienie ClotIt – pozwala szybko zatrzymać nawet intensywne krwawienie, jednak w domu najczęściej sprawdzi się w przypadku niewielkich ran np. powstałych podczas obcinania pazurków. Proszek nałożony bezpośrednio na ranę powoduje krzepnięcie krwi, zabezpieczając przed dostępem bakterii. Nie wymaga specjalnego przechowywania, więc można mieć go zawsze pod ręką.

Rękawiczki jednorazowe – pomagają zachować bezpieczeństwo zarówno zwierzaka, jak i opiekuna. Ponadto pozwalają uniknąć zanieczyszczenia ran. Powinny być wykorzystywane podczas każdej interwencji.

Opatrunki hydrożelowe – przydatne przy oparzeniach, np. od rozgrzanego chodnika.

Węgiel – pomocny w przypadku biegunek, podawany najczęściej w proporcji 1 g węgla na 1 kg masy ciała psa. Jednak jego stosowanie powinno zawsze być wcześniej skonsultowane w weterynarzem.

Koc ratunkowy – pozwala zmniejszyć utratę ciepła organizmu i przywrócić właściwą temperaturę. Prawidłowo zastosowany powinien przylegać do całej powierzchni ciała, złotą stroną na zewnątrz.

Woda utleniona – wykorzystywana jedynie do przemywania starych ran, ze względu na inwazyjne działanie nie powinna być wykorzystywana do przemywania nowych skaleczeń.

Pęseta do wyciągania kleszczy – niezależnie od pory roku, zwierzę jest narażone na urazy związane z użądleniami, kolczastymi roślinami czy potłuczonym szkłem na chodniku. W przypadku mechanicznych uszkodzeń skóry najbezpieczniej jest wykorzystać pęsetę do oczyszczenia rany z ciał obcych.

Jałowe gazy – przy przemywaniu ran sprawdzają się lepiej niż wata, która przykleja się do rany. Pojedyncze płatki gazy muszą być trzymane w szczelnych opakowaniach.

Nożyczki – najlepiej z zaokrąglonymi czubkami, które pozwolą wyciąć sierść wokół rany i przeciąć opatrunek.

Termometr – elektroniczny, którym sprawdzimy temperaturę w kilka sekund. Prawidłowa temperatura ciała kota powinna mieścić się pomiędzy 38,1 a 39,2°C, małego psa wynosić 38,2 a 38,8°C u psa dużego.

Dodatkowo, przez wakacjami warto pomyśleć o rozszerzeniu zawartości apteczki w rzeczy, które pomogą w przypadku udaru słonecznego lub alergii.

Okład chłodzący – szczególnie ważny latem, kiedy nasz pupil jest wystawiony na wysokie temperatury, lub kiedy ma wysoką gorączkę. Najlepszym rozwiązaniem jest okład na mokro, który nie wymaga uprzedniego schłodzenia i jest gotowy do użycia od razu po zmoczeniu w zimnej wodzie.

Preparat odstraszający owady – unikaj wykorzystywania preparatów przeznaczonych dla ludzi. Gęsta sierść i zabawy w trawie narażają zwierzęta na zdecydowanie większe ryzyko użądlenia bądź załapania kleszcza niż człowieka. Szczególnie w sezonie wiosennym i letnim regularnie stosuj krople odstraszające insekty, jednak pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu pupila przez cały rok. 

Nadesłał:

michal_96

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl