11 marca przypada Światowy Dzień Nerek. Eksperci rozmawiają o tym, jak dobrze żyć z chorobą nerek


11 marca przypada Światowy Dzień Nerek. Eksperci rozmawiają o tym, jak dobrze żyć z chorobą nerek
2021-03-11
Fresenius Medical Care Polska bierze udział w obchodach tego wyjątkowego dla pacjentów nefrologicznych dnia.

12 marca odbędzie się konferencja z okazji Światowego Dnia Nerek, której Przewodniczącym Komitetu Naukowego jest pan prof. dr hab. med. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii. W wirtualnej odsłonie spotkania wezmą udział specjaliści z zakresu dializoterapii i nefrologii, w tym także przedstawiciele Fresenius Medical Care Polska, firmy, która na co dzień opiekuje się pacjentami z chorobami nerek we własnych stacjach dializ, poradniach i oddziałach nefrologicznych. Jest także dystrybutorem sprzętu do prowadzenia terapii nerkozastępczych. Konferencja, organizowana w nowy, bezpieczny dla zdrowia sposób, po raz kolejny da szansę na zapoznanie się z najnowszymi wiadomościami i doniesieniami na temat zapobiegania i leczenia chorób nerek.

 

Coroczna konferencja z okazji Światowego Dnia Nerek jest od wielu lat jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych dla środowiska nefrologicznego w Polsce. W programie tegorocznego Wydarzenia są między innymi: omówienie raportu o stanie opieki nefrologicznej w Polsce w 2020r., najnowsze doniesienia dotyczące m.in. leczenia hemodializą domową, chorób współistniejących czy różnych aspektów transplantacji nerek.

 

W sesji dotyczącej koordynowanej opieki nefrologicznej wezmą udział m. in. dr Tomasz Prystacki, Prezes Zarządu Fresenius Medical Care Polska i Fresenius Nephrocare Polska oraz dr n. med. Wojciech Marcinkowski, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Fresenius Nephrocare Polska. „W obliczu obecnych zmian demograficzno-epidemiologicznych i w odniesieniu do leczenia pacjentów nefrologicznych, kluczowe staje się wprowadzenie modelu tak zwanej opieki koordynowanej.” – tłumaczy dr Prystacki. „Polega ona na wyznaczeniu jednej jednostki koordynującej (np. poradni), która odpowiada za całe leczenie pacjenta i może organizować opiekę nad danym chorym przewlekle od momentu wystąpienia pierwszych objawów choroby poprzez leczenie zachowawcze, transplantację czy dializoterapię.” Koordynowana opieka zdrowotna zwiększa poczucie bezpieczeństwa pacjentów, obniża liczbę powikłań medycznych, a przy tym usprawnia działanie systemu opieki zdrowotnej. Model opieki koordynowanej w Polsce został już wprowadzony w kilku dziedzinach, m.in. w opiece nad kobietami w ciąży i w kardiologii.

 

Konferencja Naukowa z okazji Światowego Dnia Nerek 2021 to wydarzenie on-line, a wykłady prowadzone będą w formie webinarium dla zarejestrowanych uczestników. Fresenius Medical Care Polska bierze udział w spotkaniu wraz z innymi firmami i przedstawicielami środowiska nefrologicznego także zdalnie, co pozwala na zachowanie zasad dystansu społecznego i utrzymanie bezpiecznych warunków, zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych. Stoisko firmy będzie więc także wirtualne i odwiedzić je będzie można poprzez stronę internetową konferencji. 

 

Patronat naukowy nad konferencją sprawują: Polskie Towarzystwo Nefrologiczne, International Federation of Kidney Foundations, International Society of Nephrology, Klinika Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP, Stowarzyszenie „Nefrologia Polska” i Krajowa Fundacja Nefrologiczna.

 

Światowy Dzień Nerek został ogłoszony z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek i jest obchodzony od 2006 roku w każdy drugi czwartek marca. Jest ogólnoświatową kampanią, której celem jest podniesienie wśród społeczeństwa świadomości funkcji i znaczenia nerek w organizmie oraz informowanie o powszechności chorób nerek, sposobach leczenia i zapobiegania ich rozwojowi. Komitet Sterujący Światowego Dnia Nerek ogłosił  2021 rokiem „Dobrego życia z chorobą nerek”. Międzynarodowi eksperci apelują, że aby pacjenci byli bardziej zadowoleni, zaangażowani i konstruktywni w odniesieniu do swojego leczenia, a tym samym poprawili wyniki kliniczne, muszą mieć poczucie, że ich objawy są skutecznie kontrolowane i mieć wewnętrzną motywację, aby stać się aktywnymi uczestnikami leczenia.

Nadesłał:

Marta Andrzejewska FMC

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl